Sužinokite daugiau

Sužinokite daugiau

Sužinokite daugiau apie savo diabetą

Yra daug informacijos šaltinių, galinčių Jums padėti daugiau sužinoti apie diabetą. Jei Jums reikia daugiau informacijos ar kyla kitų klausimų, klauskite sveikatos priežiūros specialisto.

Hipoglikemija sergant cukriniu diabetu
Kokie yra diabeto požymiai ir simptomai?

Diabetas gali būti labai sunki liga: diabetu sergantiems žmonėms padidėja įvairių sveikatos sutrikimų rizika. Jei diabetas nėra gerai kontroliuojamas, laikui bėgant didelis cukraus kiekis kraujyje gali sukelti sunkių akių, dantenų, dantų, inkstų, nervų ir širdies sutrikimų. Diabetu sergančius pacientus insultas ar širdies priepuolis gali ištikti dažniau nei tokio pat amžiaus šia liga nesergančius žmones.1,2

Geriausias būdas apsisaugoti nuo diabeto komplikacijų yra cukraus kiekio kraujyje, kraujospūdžio, kūno svorio ir cholesterolio kiekio kontrolė. Tai ne visada būna lengva, tačiau žmonės, kurie nuolat stengiasi kontroliuoti diabetą, gali labai pagerinti savo bendrąją sveikatos būklę.1,2

Padidėjimai ir sumažėjimai pasireiškia, kai diabetu sergančio žmogaus kraujyje cukraus kiekis tampa per didelis arba per mažas. Cukraus kiekio kraujyje padidėjimas arba sumažėjimas yra galimas naudojamų vaistų šalutinis poveikis. Apie įtariamą šalutinį (nepageidaujamą) poveikį galite pranešti savo gydytojui, Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai arba kreipdamiesi į vaistinio preparato kompanijos atstovybę Lietuvoje. Tai gali veikti Jūsų nuotaiką ir savijautą. Jūs tikriausiai jau žinote, kad cukraus kiekį kraujyje gali keisti keli veiksniai, pvz.: mityba, fizinis krūvis ir vartojami vaistai, įskaitant insuliną. Jei Jums atsiranda toliau išvardytų simptomų, kreipkitės į sveikatos priežiūros specialistą.

Detalesnį simptomų sąrašą galite rasti anglų kalba www.diabetes.org arba www.joslin.org

Kodėl aš jaučiuosi emociškai išsekęs ir liūdnas?

Stengiantis kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje, normalu būti susierzinusiems ir liūdniems. Jūs tokie ne vieni. Padidėjimai ir sumažėjimai gali turėti įtakos Jūsų nuotaikai ir savijautai. Jei kontroliuodami diabetą jaučiatės liūdni ar susierzinę, pasitarkite su sveikatos priežiūros specialistu, nes gali būti būdų tai suvaldyti. 

Kaip atpažinti didelį cukraus kiekį kraujyje?
Kaip gydyti mažą cukraus kiekį kraujyje?
Ką turiu daryti, jei pasireiškia padidėjimų ir sumažėjimų?
1. NIH Senior Health. Available at: https://nihseniorhealth.gov/diabetes/faq/faqlist.html#a7. Date accessed: 1 March 2016.
2. International Diabetes Federation. Available at: http://www.idf.org/signs-and-symptoms-diabetes. Date accessed: 1 March 2016.
3. Diabetes UK. Available at: http://www.diabetes.org.uk/FAQ/FAQ_2/. Date accessed: 1 March 2016.