Toujeo

Atsiranda cukraus kiekio kraujyje padidėjimų ir sumažėjimų?

Kaip atpažinti hipoglikemiją?

    Kaip atpažinti hipoglikemiją?

Pagrindiniai hipoglikemijos požymiai:

 • staigus alkio, šalčio pojūtis, nuovargis, prakaitavimas;
 • regėjimo sutrikimas (neaiškus vaizdas, dvejinimasis), svaigulys, galvos skausmas, drebulys;
 • nervingumas, nerimas, keistas ar net agresyvus elgesys;
 • didesnis ar mažesnis silpnumo pojūtis: sumišimas, pasunkėjusi kalba, svaigimo pojūtis, mieguistumas. Kartais, ištikus sunkiai hipoglikemijai, žmogus gali prarasti sąmonę ir jį gali ištikti hipoglikeminė koma1.
       
 Alkis   Prakaitavimas Drebulys   Sumišimas

 

Ką turite daryti ištikus hipoglikemijai?

 

Jei pajuntate, kad jus ištiko hipoglikemija, veikite nedelsdami:

 • Nutraukite bet kokią veiklą ar darbą.
 • Pasitikrinkite cukraus kiekį kraujyje.
 • Kuo greičiau suvartokite maždaug 15 gramų greitai pasisavinamų cukrų:
  • išgerkite 3/4 stiklinės saldaus gazuoto gėrimo (ne becukrio) arba vaisių sulčių;
  • arba suvalgykite 4 tabletes gliukozės;
  • arba suvalgykite 1 valgomąjį šaukštą medaus1.
 • Pasitikrinę glikemiją, galite nustatyti, kiek cukraus jums reikia ir kiek jo turėsite suvartoti vėliau.
 • Vėliau rinkitės mažo glikeminio indekso produktus (pavyzdžiui, duoną su šiek tiek sūrio).

 

Negalite susidoroti su situacija patys? Tokiu atveju veiksmų turi imtis aplinkiniai.

Ar jūs sąmoningas (-a)?

 • Aplinkiniai jums turi duoti greitai pasisavinamo cukraus, pavyzdžiui, stiklinaitę saldaus gazuoto gėrimo (ne becukrio) ar vaisių sulčių.

Negalite ryti?

 • Aplinkiniai turi ieškoti medicininės pagalbos. Sunkiais atvejais jus gali nugabenti į ligoninę – ten sulašins gliukozės1.
 • Labai svarbu išsiaiškinti, kodėl jus ištiko hipoglikemija, kad ji nepasikartotų.

 

NAUDINGI PATARIMAI

Visuomet turėkite kelis gabalėlius cukraus ar saldainių (greitai pasisavinamų cukrų).

Būkite atsargūs su saldžiais maisto produktais! Jie gali būti apgaulingi. Pavyzdžiui, šokoladas atrodo saldus, tačiau pasisavinamas lėtai ir negali iškart palengvinti hipoglikemijos.

 

DĖMESIO!

 • Jaučiatės prastai? Neignoruokite savo savijautos. Jei įmanoma, tikrinkite glikemiją dūrio į pirštą metodu.
 • Niekuomet neleiskite hipoglikemijai užsitęsti ar pasunkėti. Cukraus stygius gali sukelti sunkių pasekmių organizmui, ypač smegenims. Ištikus hipoglikemijai, kuo greičiau suvalgykite greitai pasisavinamų cukrų.
 • Po hipoglikemijos priepuolio nepamirškite kreiptis į gydytoją.

 

Šaltiniai:

1. Prieiga internetu [žiūrėta 2019-04-18] http://guidelines.diabetes.ca/browse/chapter14

SALT.DIA.19.04.0156 | Patvirtinimo data: 2019 m. balandžio mėn.

 Hipoglikemija sergant cukriniu diabetu
 Hipoglikemijų baimės ir jų padariniai. Kaip išvengti hipoglikemijos? 
 Naujųjų bazinių insulinų privalumai

 

Hipoglikemijų baimės ir jų padariniai. Kaip išvengti hipoglikemijos? Naujųjų bazinių insulinų privalumai

Parengė gyd. endokrinologė Lina Augutienė,

Ukmergės ligoninė

            Hipoglikemija – tai viena iš cukrinio diabeto (CD) gydymo komplikacijų. Dėl jos nerimauja daugelis cukriniu diabetu sergančių asmenų. Ši būklė dažniau pasireiškia ligoniams, gydomiems insulino ar sulfanilšlapalo preparatais – insulino sekreciją skatinančiais vaistais. Net 90 proc. insulinu gydomų pacientų yra patyrę hipoglikemijos epizodų, daugiau nei 50 proc. pacientų hipoglikemijos lieka neatpažintos ar įvyksta naktį. Dažnai pasireiškiančios hipoglikemijos blogina ligonių gyvenimo kokybę, o hipoglikemijos baimė – gydymo kontrolės rodiklius. Dėl galimų neigiamų hipoglikemijos pasekmių svarbu ne tik laiku atpažinti ir tinkamai gydyti šią cukrinio diabeto komplikaciją, bet ir jos išvengti.

            Amerikos diabeto asociacija hipoglikemiją apibrėžia kaip neįprastai mažos gliukozės koncentracijos plazmoje epizodus (<3,9 mmol/l). Kartu pasireiškia ir būdingi hipoglikemijos simptomai, o ši būklė praeina suvalgius angliavandenių, suvartojus gliukozės ar gliukagono. Jeigu gliukozės kiekis yra nuolat aukštas, tai hipoglikemijos simptomus ligoniai gali pajusti ir esant didesniam gliukozės kiekiui kraujyje nei 3,9 mmol/l (t. y. hipoglikemijos pojūčių ribos gali būti individualios).

            Hipoglikemijos metu ligoniams gali pasireikšti įvairūs simptomai:

 • bendras silpnumas ir nuovargis;
 • padidėjęs prakaitavimas;
 • galvos skausmas ir svaigimas;
 •  kūno drebulys, lūpų ir liežuvio tirpimas ir virpėjimas;
 • alkis ir pykinimas;
 • padažnėjęs širdies plakimas ir neritmiška veikla;
 • ·negalėjimas susikoncentruoti;
 • dvejinimasis akyse, neryškus matymas;
 • · nerimas, irzlumas, nuotaikų kaita.

Laiku neatpažinus hipoglikemijos ir tinkamai jos negydant, gali sulėtėti ar tapti nerišli kalba, atsirasti mieguistumas, koordinacijos sutrikimas, sąmonės praradimas ir traukuliai. Būklei užsitęsus, gali įvykti hipoglikeminė koma. Pagal hipoglikemijos klasifikaciją, tai jau būtų sunkios hipoglikemijos epizodas, kai ligonis pats sau negali suteikti pagalbos. Jei hipoglikemija įvyksta nakties metu, tuomet prabundama stipriai suprakaitavus ar skaudančia galva.

            Hipoglikemijos baimė yra viena iš priežasčių, kodėl pacientai nesilaiko glikemijos kontrolės gydymo režimo. Net ir paskyrus gydytojui, nenoriai didina insulino ar geriamųjų medikamentų dozes, kai glikemijos rodikliai viršija rekomenduotinas normas. Būna, kad, neatsižvelgdami į gliukozės kiekį kraujyje, dažniau užkandžiauja, valgo daugiau angliavandenių turinčių produktų, kad tik nepatirtų savijautą trikdančių simptomų. Fizinio aktyvumo sumažėjimas taip pat siejamas su hipoglikemijos baime. Visa tai didina gliukozės kiekio svyravimus kraujyje ir blogina cukrinio diabeto kontrolės rodiklius, kurie svarbūs lėtinių komplikacijų išsivystymo rizikai.

Jungtinės Karalystės perspektyvusis diabeto tyrimas (UKPDS – United Kingdom Prospective Diabetes Study) nustatė, kad, sumažėjus glikozilinto hemoglobino ( HBA1C) rodikliui 1 proc., smarkiai mažėja cukrinio diabeto komplikacijų: 37 proc. – mikrokraujagyslinių komplikacijų, 14 proc. – miokardo infarkto, 21 proc. – mirčių nuo cukrinio diabeto. Optimali glikemijos kontrolė yra visų mūsų – ligonių ir gydytojų – pagrindinis tikslas saugiai gydant cukrinį diabetą.

 

            Norint išvengti hipoglikemijų, svarbūs keli veiksniai:

 • tinkamas vaistų ir jų dozių vartojimas;
 • tinkamas mitybos režimas (reguliariai ir laiku pavalgyti), pakankamas angliavandenių kiekis maiste;
 • intensyvesnio fizinio krūvio planavimas: prieš krūvį svarbu papildomai pavalgyti ar susileisti mažesnę dozę insulino, nes fizinis krūvis pageriną audinių jautrumą insulinui. Reikia nepamiršti, kad po sunkaus fizinio krūvio hipoglikemijos pavojus išlieka padidėjęs visą parą;
 • atsargus alkoholio vartojimas, nes alkoholis didina hipoglikemijos riziką, mažindamas endogeninės gliukozės gamybą;
 • reguliarus gliukozės kiekio matavimas savikontrolės aparatu – nevalgius, 2 val. po valgio, pasijutus prastai, vakare prieš miegą. Einant miegoti glikemija turėtų būti > 6 mmol/l. Esant glikemijai < 6 mmol/l, hipoglikemijos išsivystymo rizika padidėja iki 80 proc.

 

Šiuo metu insulinai, kuriais gydomi cukriniu diabetu sergantys pacientai, skiriasi savo veikimo trukme: yra greitai, trumpai, vidutiniškai ilgai, ilgai veikiantys insulinai, taip pat mišraus veikimo. Hipoglikemijos atsiradimui didesnę įtaką turi ilgai veikiantys insulinai, dar vadinami baziniais. Prisiminus insulino istoriją, kai pirmą kartą jis buvo pavartotas gydymo tikslais 1922 m. iš galvijų kasos gauto ekstrakto pavidalu, ir palyginus juos su šiuolaikiniais, genų inžinerijos būdu gaminamais insulinais, yra didžiulis skirtumas hipoglikemijos rizikos prasme. Naujos kartos žmogaus insulino analogai lėčiau ir ilgiau atsipalaiduoja iš poodinio sluoksnio, imituodami fiziologiškai natūralesnį insulino veikimą. Vienas iš bazinių insulinų veikia iki 36 val. Jis sukurtas sumažinto injekcinio tūrio, suleistas į poodinius audinius, sudaro mažesnio paviršiaus nuosėdų plotą, iš kurio nuolat nedideliais kiekiais išsiskiria insulinas. Tai nulemia stabilesnį ir ilgesnį gliukozės kiekį kraujyje mažinantį poveikį, mažesnius glikemijos svyravimus per parą. Realaus gyvenimo sąlygomis atliktuose tyrimuose po gydymo pakeitimo į šį bazinį insuliną, lyginant jį su kitu baziniu insulinu, įrodyta panaši ligos kontrolė ir retesnės hipoglikemijos – tiek dienos, tiek nakties metu. Tai ypač svarbu dėl naktinių hipoglikemijų, kurios yra savaip pavojingos, nes sunkiai kliniškai diagnozuojamos. Po buvusio mažo gliukozės kiekio naktį, rytą glikemija kraujyje gali būti jau normali ar net padidėjusi (dėl natūralių organizmo apsauginių mechanizmų). Tokiu atveju didinti insulino dozę nėra tikslinga, nes tai gali sukelti tik daugiau hipoglikemijų.

Tinkamai parinkus vaistus cukriniam diabetui gydyti, išmokus ligoniui ir jo artimiesiems atpažinti hipoglikemijos požymius, šios cukrinio diabeto komplikacijos dažnį galima sumažinti ir be baimės siekti optimalių gydymo kontrolės rodiklių. Jeigu vargina nestabili glikemija paros laikotarpiu, kartojasi mažo gliukozės kiekio kraujyje epizodai, jaučiate hipoglikemijos simptomus, pasitarkite su savo gydytoju, ar jums skiriamas bazinis insulinas galėtų būti pakeistas į naujos kartos.

 

SALT.DIA.18.02.0076 | Patvirtinimo data: 2018 m. kovo mėn. | Reklamos teksto parengimo data: 2018 m. kovo mėn.

 

Literatūros šaltiniai:

1. Zabulienė L., Rudinskienė E. (2017). Gyvensenos ypatumai sergant 2 tipo cukriniu diabetu. Vilnius.

2. American Diabetes Association, 2015. [žiūrėta 2018-02-26] Prieiga internetu: http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/treatment-and-care/blood-glucose-control/hypoglycemia-low-blood.html.

3. Visockienė Ž., Danytė E., Radzevičienė L. ir kt. (2017). Cukrinio diabeto priežiūros rekomendacijos. Lietuva. [žiūrėta 2018-02-26] Prieiga internetu: http://www.diabetasgaires.lt/viii-hipoglikemija.htm.

4. Shafiee G., Mohajeri-Tehrani M., Pajouhi M. & Larijani B. (2012). The importance of hypoglycemia in diabetic patients. Journal of Diabetes and Metabolic Disorders, 11, 17. http://doi.org/10.1186/2251-6581-11-17 [žiūrėta 2018-02-26] Prieiga internetu: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3598174.

5. Stratton I. M., Adler A. I., Neil H. A. W., Matthews D. R., Manley S. E., Cull C. A., Holman R. R. (2000). Association of glycaemia with macrovascular and microvascular complications of type 2 diabetes (UKPDS 35): prospective observational study. BMJ : British Medical Journal, 321(7258), 405–412. [žiūrėta 2018-06-26] Prieiga internetu: http://www.bmj.com/content/321/7258/405.

6. Sanofi pranešimas spaudai, 2017. [žiūrėta 2018-02-26] Prieiga internetu: http://www.news.sanofi.us/2017-06-10-In-Senior-Adults-Treated-with-Basal-Insulin-Switching-to-Sanofis-Toujeo-R-Halved-Hypoglycemia-Risk.

7. Martyn-Nemeth P. et al. Fear of hypoglycemia: Influence on glycemic variability and self-management behavior in young adults with type 1 diabetes. Journal of Diabetes and Its Complications, Volume 31, Issue 4, 735–741 [žiūrėta 2018-06-26] Prieiga internetu: http://www.jdcjournal.com/article/S1056-8727(16)30609-2/abstract.