Toujeo

Atsiranda cukraus kiekio kraujyje padidėjimų ir sumažėjimų?

Insulino adatos

    Slaugytoja diabetologė: siekiant valdyti cukrinį diabetą, svarbu ne tik taisyklingai
    susileisti insuliną, bet ir tinkamai pasirinkti adatėles bei teisingai jas naudoti

Slaugytoja diabetologė: siekiant valdyti cukrinį diabetą, svarbu ne tik taisyklingai susileisti insuliną, bet ir tinkamai pasirinkti adatėles bei teisingai jas naudoti

 

Parengė slaugytoja diabetologė Aušra Krivolap

LSMUL Kauno klinikos, Endokrinologijos klinika

 

Geras cukrinio diabeto valdymas priklauso nuo daugelio aspektų: mitybos, fizinio krūvio, dažno glikemijos matavimo, insulino dozių parinkimo. Teisingas insulino dozių parinkimas, atsižvelgiant į glikemiją, planuojamą maisto kiekį ir rūšį, fizinį krūvį, stresą, ligą, užtikrina normalų cukraus kiekį kraujyje. Tačiau neužtenka susileisti reikiamą kiekį insulino. Svarbu insuliną susileisti taisyklingai. Siekiant taisyklingai susileisti insuliną, neužtenka tik nusistatyti dozę švirkštiklyje, paimti odą į raukšlę, įdurti visą adatą į poodį, nuspausti švirkštiklio stūmoklį, suskaičiuoti iki 10 ir ištraukti švirkštiklį. Labai svarbu, kad insulinas patektų į poodinį sluoksnį, o ne į raumenis, todėl reikia pasirinkti tinkamą adatėlės ilgį bei leidimo kampą. Taip pat svarbu ir teisingai naudoti adatėlę.

Lietuvoje yra didelis adatėlių pasirinkimas, kiekvienas cukriniu diabetu sergantis asmuo gali pasirinkti pagal savo poreikius. Naudojant 4 mm adatėlę, reikia durti švirkštiklį laikant 90 laipsnių kampu. Odą į raukšlę nebūtina suimti. Naudojant 6,8 mm adatėles ir kai poodis plonas, švirkštiklį būtina laikyti 45 laipsniu kampu, prieš tai odą suėmus į raukšlę.

PIC solution Insupen adatėlės turi Indolor Technology™ – „mažiau skausmingą“ technologiją ir tinka su visomis insulino švirkštiklių rūšimis. Platesnis vidinis šių adatėlių spindis užtikrina geresnę srovę ir mažina laiko bei pastangų sąnaudas, reikalingas injekcijai atlikti. Šios adatėlės yra plonesnės ir penkiabriaunės, tai užtikrina, kad dūris bus mažiau skausmingas. Be to, jeigu insulinas leidžiamas švirkštimo priemone Junior Star® (kuria galima dozuoti po 0,5 vv), Insupen adatos yra vienos iš dviejų rūšių, tiekiamų Lietuvai, kurios tinka Junior Star® švirkštikliams (NovoFine® adatos netinka pagal gamintojo specifikaciją).

Adatėlė yra vienkartinė priemonė, skirta tik vienam pacientui.

 

Kas atsitinka, jei adata naudojama pakartotinai?

 

Leisti insuliną bus skausminga, nes:

 

 

 

 

Atsiranda infekcijos rizika, nes:

 

 

Be to, insulino leidimas gali būti neveiksmingas, nes:

 

 

 

 

Norint tinkamai valdyti cukrinį diabetą, labai svarbu insuliną susileisti taisyklingai. Insulino susileidimo sėkmė priklauso ir nuo tinkamų adatėlių pasirinkimo bei jų naudojimo. Cukriniu diabetu sergantys vaikai dabar gali dažnai keisti insulino leidimo adatėles, nes nuo šių metų 2 adatėlės per parą yra kompensuojamos ligonių kasų. Tai ne tik padės pagerinti diabeto kontrolę, bet ir mažieji pacientai galės susileisti insuliną mažiau skausmingai.

 

Šaltiniai:

1. Dolinar R., MD (2009). The Importance of Good Insulin Injection Practices in Diabetes Management.

2. Hanas R. (1999). Insulin-Dependent Diabetes in Children, Adolescents and Adults. Uddevalla, Sweden.

3. Misnikova I.V., Dreval A.V., Gubkina V.A., Rusanova E.V. (2011). The Risks of Repeated Use of Insulin Pen Needles in Patients with Diabetes Mellitus. Journal of Diabetology.

4. Insulin Administration. Diabetes care, vol. 27, suppl. 1, 2004.

5. King L. (2003). Subcutaneous insulin injection technique. Nursing Standard, 17, 34, 45–52 6 – OSDI statement - 2011/2012 - Diabethological Assistance Recommendations.


SALT.DIA.19.02.0068 | Patvirtinimo data: 2019 m. vasario mėn. | Reklamos teksto parengimo data: 2019 m. vasario mėn.