Toujeo

Kas yra padidėjimai ir sumažėjimai?

Kas yra padidėjimai ir sumažėjimai?

Atpažinkite padidėjimus ir sumažėjimus

Vartojate Jums skirtų vaistų, vykdote sveikatos priežiūros specialisto nurodymus ir darote viską, kad diabeto kontrolė būtų kuo geresnė, tačiau vis tiek būna padidėjimų ir sumažėjimų. Pažįstama situacija? Jūs tikriausiai jau žinote, kad cukraus kiekį kraujyje gali sąlygoti keli veiksniai, pvz.: mityba, fizinis krūvis ir vartojami vaistai, įskaitant insuliną. Tačiau tai dar ne viskas, yra keli veiksniai, kurių Jūs visiškai negalite kontroliuoti.

Nepaisant visų Jūsų pastangų, veiksniai, kurių negalite kontroliuoti, pvz.: kitos ligos ir stresas taip pat gali keisti cukraus kiekį kraujyje.

Maistas gali staiga daryti įtaką cukraus kiekiui kraujyje

Stresas ir ligos gali mažinti Jūsų jautrumą insulinui

Fizinis aktyvumas gali mažinti cukraus kiekį kraujyje

Vaisto dozė, jo vartojimo laikas, jo sąveika su kitais vaistais tiesiogiai sąlygoja cukraus kiekį kraujyje

Cukraus kiekio pokyčių kraujyje gali atsirasti ir ne dėl Jūsų kaltės, todėl labai svarbu tokius veiksnius aptarti su sveikatos priežiūros specialistu. Net nedidelis diabeto kontrolės pakoregavimas gali padėti kasdien geriau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.

Peržiūrėkite paprastą kontrolinį sąrašą, kuris padės Jums įvertinti cukraus kiekio kraujyje padidėjimus ir sumažėjimus bei identifikuoti klausimus, kuriuos reikia aptarti su sveikatos priežiūros specialistu. 

Padidėjimų ir sumažėjimų simptomai

Jei cukraus kiekis Jūsų kraujyje tampa per didelis, gali atsirasti hiperglikemijos simptomų, įskaitant:1

Dažną šlapinimąsi

Troškulį

Padidėjusį širdies susitraukimo dažnį

Nuovargį

Hiperglikemiją gali sukelti paprasti smulkūs veiksniai, pvz.: suvalgytas per didelis maisto kiekis, išgertas per didelis vaisvandenių kiekis, nepakankamas fizinis krūvis, netinkamas vaistų vartojimas, kita liga ar stresas.2 Geriausias būdas sužinoti, ar Jums yra hiperglikemija, yra patikrinti cukraus kiekį kraujyje.1

Jei cukraus kiekis Jūsų kraujyje tampa per mažas, gali pasireikšti hipoglikemijos simptomų, įskaitant:1

Alkį

Prakaitavimą

Drebulį

Sumišimą

Nors pasireiškiantys hipoglikemijos simptomai kiekvienam žmogui gali skirtis, yra tam tikrų bendrų požymių, kuriuos turite žinoti. Tokie mažo cukraus kiekio kraujyje simptomai yra nerimas, silpnumas, sumišimas, drebulys, prakaitavimas, nuovargis, alkis ar nervingumas.1 Jei Jums atsiranda bet kokių mažo cukraus kiekio kraujyje simptomų, turite vartoti greitai veikiančių angliavandenių, pvz.: išgerti gėrimo su cukrumi, suvalgyti šiek tiek saldumynų ar išgerti gliukozės tablečių, o po to vartoti ilgai veikiančių angliavandenių, pvz.: suvalgyti gabalėlį duonos ar sausainių. Kai cukraus kiekis kraujyje tampa stabilus, turite pasitarti su sveikatos priežiūros specialistu, kokių papildomų veiksmų reikia imtis.

Kaip gydyti hiperglikemiją ir hipoglikemiją

Cukraus kiekio kraujyje stabilizavimas gali turėti reikšmingos įtakos. Toliau išvardyti keli veiksmai, kurių galite imtis, kai cukraus kiekis Jūsų kraujyje yra per didelis ar per mažas:

  • Bendradarbiaudami su sveikatos priežiūros specialistu, koreguokite mitybos planą ar fizinį aktyvum
  • Pasitarkite su gydytoju dėl vaistų vartojimo koregavimo
  • Pasakykite sveikatos priežiūros specialistui, koks cukraus kiekis kraujyje Jums yra didelis arba mažas

Jei kyla abejonių, galite naudoti diabeto kontrolinį sąrašą, kuris padės įvertinti Jums pasireiškiančius padidėjimus ir sumažėjimus.

Pagal Lietuvos cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarką, rekomenduojamas toks tikslinis cukraus kiekis kraujyje1-3:

Paklauskite gydytojo, kokios yra asmeniškai Jums tinkamos cukraus kiekio kraujyje ribos. Europos Diabeto tyrimų asociacijos (EASD) rekomenduojamas tikslinis HbA1c rodmuo diabetu sergantiems žmonėms yra 7% arba mažiau. Jūsų tikslinis cukraus kiekis kraujyje ir HbA1c rodmuo bus nustatyti atsižvelgiant į Jūsų ypatumus ir bendrąją sveikatos būklę.

Kontroliuokite situaciją patys. Kito apsilankymo metu aptarkite su gydytoju, kaip galite pasiekti stabilų cukraus kiekį kraujyje. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas galės rekomenduoti atlikti naudingų veiksmų.

1. LR SA ministro įsakymas „Dėl cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarkos aprašo patvirtinimo“. 2012 vasario 28 d. Nr. V-159, Vilnius
2. Diabetes UK. Available at: http://www.diabetes.org.uk/FAQ/FAQ_2/. Date accessed: 1 March 2016.
3. Glycemic Targets. Diabetes Care 2015; 38(Suppl. 1):S33–S40.