Vartojate Jums skirtų vaistų, vykdote sveikatos priežiūros specialisto nurodymus ir darote viską, kad diabeto kontrolė būtų kuo geresnė, tačiau vis tiek būna padidėjimų ir sumažėjimų. Pažįstama situacija? Jūs tikriausiai jau žinote, kad cukraus kiekį kraujyje gali sąlygoti keli veiksniai, pvz.: mityba, fizinis krūvis ir vartojami vaistai, įskaitant insuliną. Tačiau tai dar ne viskas, yra keli veiksniai, kurių Jūs visiškai negalite kontroliuoti.
Maistas gali staiga daryti įtaką cukraus kiekiui kraujyje
Stresas ir ligos gali mažinti Jūsų jautrumą insulinui
Fizinis aktyvumas gali mažinti cukraus kiekį kraujyje
Vaisto dozė, jo vartojimo laikas, jo sąveika su kitais vaistais tiesiogiai sąlygoja cukraus kiekį kraujyje
Cukraus kiekio pokyčių kraujyje gali atsirasti ir ne dėl Jūsų kaltės, todėl labai svarbu tokius veiksnius aptarti su sveikatos priežiūros specialistu. Net nedidelis diabeto kontrolės pakoregavimas gali padėti kasdien geriau kontroliuoti cukraus kiekį kraujyje.
Peržiūrėkite paprastą kontrolinį sąrašą, kuris padės Jums įvertinti cukraus kiekio kraujyje padidėjimus ir sumažėjimus bei identifikuoti klausimus, kuriuos reikia aptarti su sveikatos priežiūros specialistu.
Jei cukraus kiekis Jūsų kraujyje tampa per didelis, gali atsirasti hiperglikemijos simptomų, įskaitant:1
Dažną šlapinimąsi
Troškulį
Padidėjusį širdies susitraukimo dažnį
Nuovargį
Hiperglikemiją gali sukelti paprasti smulkūs veiksniai, pvz.: suvalgytas per didelis maisto kiekis, išgertas per didelis vaisvandenių kiekis, nepakankamas fizinis krūvis, netinkamas vaistų vartojimas, kita liga ar stresas.2 Geriausias būdas sužinoti, ar Jums yra hiperglikemija, yra patikrinti cukraus kiekį kraujyje.1
Jei cukraus kiekis Jūsų kraujyje tampa per mažas, gali pasireikšti hipoglikemijos simptomų, įskaitant:1
Alkį
Prakaitavimą
Drebulį
Sumišimą
Cukraus kiekio kraujyje stabilizavimas gali turėti reikšmingos įtakos. Toliau išvardyti keli veiksmai, kurių galite imtis, kai cukraus kiekis Jūsų kraujyje yra per didelis ar per mažas:
Jei kyla abejonių, galite naudoti diabeto kontrolinį sąrašą, kuris padės įvertinti Jums pasireiškiančius padidėjimus ir sumažėjimus.
Pagal Lietuvos cukrinio diabeto ambulatorinio gydymo kompensuojamaisiais vaistais tvarką, rekomenduojamas toks tikslinis cukraus kiekis kraujyje1-3:
Paklauskite gydytojo, kokios yra asmeniškai Jums tinkamos cukraus kiekio kraujyje ribos. Europos Diabeto tyrimų asociacijos (EASD) rekomenduojamas tikslinis HbA1c rodmuo diabetu sergantiems žmonėms yra 7% arba mažiau. Jūsų tikslinis cukraus kiekis kraujyje ir HbA1c rodmuo bus nustatyti atsižvelgiant į Jūsų ypatumus ir bendrąją sveikatos būklę.
Kontroliuokite situaciją patys. Kito apsilankymo metu aptarkite su gydytoju, kaip galite pasiekti stabilų cukraus kiekį kraujyje. Jūsų sveikatos priežiūros specialistas galės rekomenduoti atlikti naudingų veiksmų.